GENERÁLNA PROKURATÚRA SR: Členské štáty Európskej únie spoločne proti environmentálnej kriminalite
Medzinárodného kurzu zameraného na zvyšovanie odbornosti a podporu spolupráce v oblasti odhaľovania nezákonných cezhraničných prepráv odpadov a trestnej činnosti páchanej na ohrozených druhoch rastlín a živočíchov, ktorý sa v dňoch 23. až 27. júna v Bratislave uskutočnil vďaka grantu Agentúry Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva (CEPOL) zorganizoval Odbor odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality (OONMaEK) národnej centrály osobitných druhov kriminality (NCODK) Prezídia Policajného zboru (PPZ) v spolupráci so zahraničným odborom Akadémie Policajného zboru v Bratislave sa zúčastnili účastníci z takmer všetkých štátov Európskej únie.
Odborného podujatia sa zúčastnili aj prokurátori trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky JUDr. Branislav Delej, LL.M. a JUDr. František Eliaš - špecialisti na environmentálnu kriminalitu. JUDr. Branislav Delej, LL.M. vystupoval ako jeden z lektorov zaujímavej medzinárodnej akcie, ktorá sa po niekoľkých rokoch opäť konala na Slovensku, a to spolu s ďalším lektormi zo Slovenska, predovšetkým zástupcami Odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, Kriminálneho úradu finančnej správy, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky a WWF Slovensko, ako aj zahraničnými lektormi z Talianska, Slovinska, Českej republiky, Holandska a Španielska, ako aj z európskych agentúr ako EUROPOL, EUROJUST, OLAF a IMPEL.
Prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky špecialista na trestnú činnosť proti životnému prostrediu JUDr. Branislav Delej, LL.M.
Účastníci sa oboznamovali s legislatívnymi a praktickými aspektmi ovplyvňujúcimi výkon odhaľovania a objasňovania environmentálnej trestnej činnosti na národnej a medzinárodnej úrovni, ako aj s možnosťami medzinárodnej policajnej a justičnej spolupráce.
V praktickej časti zameranej na ukážku kontroly nákladnej prepravy odpadov na hraničnom priechode Jarovce-Kittsee sa venovali skúsenostiam z odhaľovania trestnej činnosti na úseku nezákonných cezhraničných prepráv odpadov a na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave boli účastníkom prezentované postupy výkonu kontrol nelegálneho dovozu a obchodovania s exemplármi ohrozených druhov rastlín a živočíchov postupy pri detegovaní a odhaľovaní protiprávnej činnosti na tomto úseku s použitím služobného psa. Účastníci sa mali taktiež možnosť oboznámiť s technickým vybavením používaným pri odhaľovaní environmentálnej kriminality v Slovenskej republike.
_