Preskočiť na hlavný obsah

Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Informácie
  3. Správy
  4. Detail

Organizácia spojených národov nebude vyšetrovať sterilizáciu rómskych žien na Slovensku

Výbor pre odstránenie diskriminácie žien prijal vyjadrenie Slovenskej republiky k oznámeniu Európskeho strediska pre práva Rómov a rozhodol, že neuskutoční vyšetrovanie v zmysle článku 8 Opčného protokolu k Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien. Sekretariát OSN o tom informoval nótou z 1. augusta 2005.

Organizácia spojených národov nebude vyšetrovať údajnú protizákonnú sterilizáciu rómskych žien na východnom Slovensku

Európske stredisko pre práva Rómov (ďalej len ERRC) 21. septembra minulého roku podalo podľa článku 8 Opčného protokolu k Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien oznámenie výboru pre odstránenie dikriminácie žien, nezákonných sterilizáciách rómskych žien na Slovensku.

ERRC vo svojom oznámení informovala o prípadoch nezákonných sterilizácií z rozsiahleho časového obdobia od 80 rokov minulého storočia až po súčasnosť. Prípady sú z celého územia Slovenska a vykonali sa v štátnych nemocniciach. ERRC uvádza 49 prípadoch sterilizácie rómskych žien bez ich súhlasu, sterilizácií vynútených nátlakom a prípadov, kde chýbali informácie o alternatívnych možnostiach sterilizácií čo podľa ich vyjadrenia predstavovalo dôkaz o systematickom porušovaní článku 12 Dohovoru na Slovensku. Výbor pre odstránenie diskriminácie žien prijal uvedený podnet a požiadal Slovenskú republiku o predloženie stanoviska.

Z predloženého stanoviska vlády Slovenskej republiky k tomuto oznámeniu vyplývajú najmä tieto skutočnosti:

I. Na Slovensku neexistuje a nikdy neexistovala štátom vedená politika, ktorá by kohokoľvek podnecovala k sterilizácii skupín obyvateľstva, alebo by viedla k tolerovaniu takéhoto nezákonného počínania.

II. Slovenská republika sukcesiou pristúpila k dohovorom, ktoré ratifikovala bývalá ČSFR. Medzi takýmito dohovormi je aj dohovor o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien a Opčný protokol a následne Slovenská republika ratifikovala dňa 26.10.2000 Opčný protokol k Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien.

III. ERRC vo svojom oznámení uvádza, že v Slovenskej republike došlo k porušovaniu článku 12 Dohovoru. Podľa Výboru OSN je „mučenie systematické ak je zrejmé, že nejde o náhodné prípady, resp. javy, ktoré sa vyskytli na určitom mieste alebo v určitom čase, ale musí ísť o obvyklé, rozšírené a dobre premyslené javy na prinajmenej značnej časti územia danej krajiny“. Podľa medzivládnej mimovládnej organizácie International Women΄s Rights Action Watch Asia Pacific termín „systematický“ predstavuje „vysoký stupeň alebo prevládanie porušovania ľudských práv, alebo existenciu plánu alebo politiky, ktoré priamo vedú k porušovaniu ľudských práv“.

IV. Vláda Slovenskej republiky konštatuje, že v Slovenskej republike nikdy nedošlo ku skutočnostiam, ktoré by mali charakter systematického porušovania ľudských práv. Na podloženie svojho tvrdenia uvádza nasledovné:

  • Problém sterilizácií vyvolal pozornosť v Slovenskej republike už v roku 2003 (ako bolo uvedené informácie týkajúce sa problému údajných násilných sterilizácií rómskych žien vyvolali na Slovensku pozornosť už v roku 2003). 28. januára 2003 Centrum pre reprodukčné práva, medzinárodná mimovládna organizácia so sídlom v New Yorku (CRP) v spolupráci s Poradňou pre občianske a ľudské práva (POĽP), mimovládna organizácia so sídlom v Košiciach, oficiálne zverejnilo správu „Telo a duša, násilné sterilizácie a ďalšie útoky na reprodukčnú slobodu Rómov na Slovensku“. Správa obsahuje tvrdenia o údajných nezákonných sterilizáciách rómskych žien na východnom Slovensku. Rovnako ako podanie ERRC uvádza, že na Slovensku dochádzalo k sterilizáciám rómskych žien, ktoré boli vykonané násilne, resp. bez súhlasu pacientky.

  • Zverejnenie informácií, ktoré nasvedčovali spáchaniu trestného činu iniciovalo začatie trestného stíhania dňa 31. 1. 2003 pre trestný čin genocídia podľa § 259 ods. 1 písm. b/ Trestného zákona. Vyšetrovanie v predmetnej veci bolo vedené špecializovaným tímom so sídlom v Žiline (vyšetrovací tím bol zriadený v inom regióne kvôli zabezpečeniu jeho nestrannosti). Špecializovaný tím úzko spolupracoval s Krajskou prokuratúrou v Košiciach a prokurátorom Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky. Priebeh vyšetrovania bol sťažený skutočnosťou, že autorky správy „Telo a duša...“ využili svoje práva nevypovedať pred vyšetrovateľom a odmietli uviesť mená poškodených. Vyšetrovatelia tak nemali možnosť získať zoznam poškodených osôb. Preto sa Policajný zbor SR rozhodol opakovane zverejňovať výzvy všetkým ženám rómskeho pôvodu, ktoré sa domnievajú, že boli bez súhlasu sterilizované a cítia sa byť poškodené v uvedenej veci, aby sa prihlásili na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru SR. Výzvy boli opakovane zverejňované prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov (rozhlas, televízia i tlač v rómskom jazyku).

  • Po zverejnení výziev bolo vypočutých celkom 134 svedkov, z toho bolo 36 žien, ktoré podstúpili sterilizáciu. Podstatná časť vypočutých žien potvrdila, že sterilizácie boli vykonané s ich súhlasom. Opačné tvrdenia sa stali predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Súčasne bolo zistené, že rómska komunita vie o prípade, keď rómska pacientka neakceptovala odporúčanie lekárov na sterilizáciu a v dôsledku toho ona sama i jej nenarodené dieťa zomreli.

  • Počas vyšetrovania prebiehala spolupráca s predstaviteľmi rómskych mimovládnych organizácií, ktorí boli nápomocní predovšetkým v oblasti komunikácie s rómskymi komunitami. Na tlačovej besede Rady mimovládnych rómskych komunít (RMO RK), ktorá sa konala dňa 11. apríla 2003, predseda RMO RK vyjadril silné obavy, že správa „Telo a duša...“ sa nezakladá na pravde.

  • 24. 10. 2003 bolo trestné stíhanie v uvedenej veci zastavené, pretože sa nepreukázal skutok, pre ktorý sa trestné stíhanie viedlo (trestný čin genocídia). Rozhodnutie vyšetrovateľky sa okrem iného opieralo aj o posudok Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý na vedeckých základoch potvrdil, že postup lekárov vykonávajúcich sterilizácie bol uskutočnený lege artis a vykonané zákroky nemali na reprodukčnú schopnosť rómskeho etnika žiaden vplyv. Vyšetrovanie nepreukázalo ani spáchanie iného trestného činu v súvislosti s prešetrovaným konaním.

  • neexistenciu dôkazov o spáchaní trestného činu genocídia potvrdil aj nezávislý parlamentný prieskum Európskeho parlamentného fóra pre populáciu a rozvoj (IEPFPD), podpredsedníčka Výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy pre sociálne veci, zdravie a rodinu Christine McCafferty, ako aj komisár pre ľudské práva Rady Európy Alvaro Gil Robles (paragraf 32, 33, 34).

V. Za účelom starostlivého preskúmania problému bola v gescii Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky vytvorená kontrolná skupina pozostávajúca zo zástupcov MZ SR a vybraných odborníkov a znalcov v odbore gynekológia a pôrodníctvo. Skupina bola poverená, paralelne k prebiehajúcemu vyšetrovaniu, vykonaním mimoriadnej odbornej inšpekčnej kontroly na gynekologicko – pôrodníckych oddelenia všetkých nemocníc uvedených v správe „Telo a duša...“ za obdobie uplynulých desiatich rokov. Pri analýze situácie sa tím expertov nesústredil len na možné spáchanie trestného činu genocídia, ale aj na údajnú segregáciu rómskych pacientov, na úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti a na dodržiavanie noriem upravujúcich vykonávanie sterilizácií.

Nemožnosť identifikácie všetkých zariadení, v ktorých malo dôjsť k nezákonným steriliáciám a vážny záujem vlády SR zistiť pravdivé okolnosti údajných násilných sterilizácií viedli k tomu, že z príkazu ministra zdravotníctva za účasti hlavného odborníka pre gynekológiu a pôrodníctvom a Prezidenta Slovenskej gynekologicko –pôrodníckej spoločnosti vykonali krajskí a okresní odborníci kontrolu vo všetkých gynekologicko – pôrodníckych oddeleniach v ich pôsobnosti. Kontrolovaných bolo 67 gynekologicko – pôrodníckych oddelneí na Slovensku a preverených 22 099 chorobopisov sterilizovaných žien za obdobie 10 rokov dozadu.

Inšpekcia ministerstva zdravotníctva, ktorá trvala v období od 16. apríla do 31. mája 2003 potvrdila, že na žiadnom z gynekologicko –pôrodníckych oddelení nedochádza ku genocídiu rómskych žien, ani k ich dikriminácii, či segregácii.