SLOVENSKÁ REPUBLIKA PRISTÚPILA K SPOLOČNÉMU VYŠETROVACIEMU TÍMU
Slovenská republika pristúpila k spoločnému vyšetrovaciemu tímu v súvislosti s vyšetrovaním vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných na území Ukrajiny. Stalo sa tak 30. a 31. mája 2022 v sídle Eurojustu v Haagu počas koordinačného stretnutia medzi zástupcami Litvy, Poľska, Ukrajiny, Estónska, Lotyšska, Slovenskej republiky a Medzinárodného trestného súdu.
Účelom stretnutia bolo podpísanie Dodatku k Dohode o spoločnom vyšetrovacom tíme, uzatvorenej medzi Litovskou republikou, Poľskou republikou a Ukrajinou, ktorá nadobudla platnosť 25. marca 2022. O mesiac neskôr sa do spoločného vyšetrovacieho tímu pripojil Medzinárodný trestný súd. Okrem Slovenskej republiky do predmetného spoločného vyšetrovacieho tímu pristúpili aj Lotyšská republika a Estónska republika.
Koordinačné stretnutie na pôde Eurojustu otvoril jeho prezident a národný člen za Slovenskú republiku JUDr. Ladislav Hamran, ktorý ho označil za historické z pohľadu rýchlosti reakcie súdnej moci a počtu členov spoločného vyšetrovacieho tímu. Zároveň je to po prvý raz, kedy sa Medzinárodný trestný súd pripojil k spoločnému vyšetrovaciemu tímu. Generálna prokurátorka Ukrajiny Iryna Venediktovová poďakovala prezidentovi Eurojustu a všetkým generálnym prokurátorom krajín, ktoré sa pripojili k spoločnému vyšetrovaciemu tímu, za podporu a posilnenie spoločného vyšetrovania, ktoré už teraz prináša svoje výsledky.
„Pristúpenie k spoločnému vyšetrovaciemu tímu je prirodzeným vyústením doterajších podporných aktivít vedenia Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a znamená oficiálne zapojenie Slovenskej republiky do vyšetrovania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti spáchaných na území Ukrajiny,“ povedal na podujatí prvý námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky JUDr. Jozef Kandera. Na Slovensku bol vytvorený tím špecialistov, ktorý pozostáva zo štyroch prokurátorov a 25 policajtov. Eurojust reprezentuje JUDr. Michal Bačo, zástupca národného člena za Slovenskú republiku.
Slovenská republika za posledných desať rokov uzatvorila 48 Dohôd o spoločnom vyšetrovacom tíme s členskými a tretími štátmi. V súčasnosti pôsobí 11 spoločných vyšetrovacích tímov, pričom ďalšie tri sú v štádiu rozpracovanosti.
Spoločné vyšetrovacie tímy sú jedným z najúspešnejších nástrojov cezhraničnej spolupráce, ktorý umožňuje priamu spoluprácu a komunikáciu medzi justičnými orgánmi a orgánmi presadzovania práva členských a tretích štátov. Zriaďujú sa na obmedzené časové obdobie a na špecifický účel s cieľom viesť vyšetrovanie trestných činov v jednom alebo viacerých zúčastnených štátoch.
Nakoľko Trestný poriadok Slovenskej republiky neviaže zriadenie spoločného vyšetrovacieho tímu na existenciu medzinárodnej zmluvy, v zásade je možné zriadiť spoločný vyšetrovací tím aj na základe zásady vzájomnosti a dobrých medzinárodných vzťahov, za podmienky možnosti akceptovania právnej úpravy viažucej sa k takejto forme spolupráce medzi zúčastnenými stranami. Významnú úlohu v oblasti kreovania spoločných vyšetrovacích tímov plní Eurojust, ktorý uľahčuje výmenu informácií medzi zapojenými štátmi.