Stretnutie generálnych prokurátorov krajín Vyšehradskej štvorky
V dňoch 17. – 19. februára 2016 sa uskutočnilo už piate stretnutie generálnych prokurátorov krajín Vyšehradskej štvorky. Hostiteľom v Košiciach bol tentoraz generálny prokurátor Slovenskej republiky. Pozvanie Jaromíra Čižnára prijali najvyšší štátny zástupca Českej republiky Pavel Zeman, generálny prokurátor Maďarska Péter Polt a generálny prokurátor Poľskej republiky Andrzej Seremet s delegáciami.
Jednou z hlavných tém stretnutia zástupcov prokuratúr krajín Vyšehradskej štvorky bola nezávislosť prokuratúry (postavenie prokuratúry v právnom štáte a garancie nezávislosti prokuratúry v rámci delenia štátnej moci). Generálni prokurátori krajín Vyšehradskej štvorky zotrvávajú na svojom kontinuálne presadzovanom stanovisku k nezávislosti prokuratúr a zasadzujú sa za trvalé uplatňovanie štandardov nezávislosti prokuratúr ako významného prvku stability demokratického a právneho štátu. „Prijatou novelou zákona o prokuratúre, ktorá nadobudla účinnosť 1.1. 2016 po jej schválení poslancami v Národnej rade Slovenskej republiky a podpisom prezidenta, sa posilňuje nezávislosť prokuratúry. Novela zákona o prokuratúre je výsledkom odbornej diskusie a zaraďuje sa medzi štandardné demokratické právne úpravy, ktoré majú ostatné demokratické krajiny ako Francúzsko, Belgicko, Španielsko a iné. Novelou zákona o prokuratúre sa posilňuje nezávislosť prokuratúry od politickej moci. Novela zákona o prokuratúre z roku 2011 totiž vo viacerých ustanoveniach bola zásahom politickej moci do nezávislosti prokuratúry, čo konštatoval aj Ústavný súd Slovenskej republiky“, povedal generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár. V súvislosti s nezávislosťou prokuratúry sa hovorilo aj o aktuálnej legislatívnej úprave v Poľskej republike. Koncom januára 2016 poľský parlament prijal právnu úpravu, na základe ktorej od štvrtého marca 2016 dochádza k zlúčeniu úradov ministra spravodlivosti a generálneho prokurátora. Generálni prokurátori Slovenskej republiky, Českej republiky a Maďarska v tzv. košickej deklarácii ocenili osobný prínos generálneho prokurátora Poľskej republiky Andrzeja Seremeta pre vývoj prokuratúry v Poľsku, ochranu demokratických hodnôt a spoluprácu medzi krajinami Vyšehradskej štvorky. Generálni prokurátori týchto krajín považujú Andrzeja Seremeta za symbol nezávislej poľskej prokuratúry.
Generálni prokurátori krajín Vyšehradskej štvorky v spoločnom vyhlásení v tzv. košickej deklarácii skonštatovali, že vzájomné bilaterálne a multilaterálne vzťahy medzi najvyššími orgánmi prokuratúr krajín Vyšehradskej štvorky sú veľmi dobré a vysoko profesionálne. Zároveň vyjadrili spoločný názor, že jedným z najdôležitejších prejavov efektívnosti trestného konania je aj definitívne odoberanie výnosov pochádzajúcich z trestnej činnosti. V tejto súvislosti podporujú zvýšenie úrovne spolupráce a vzájomnej výmeny skúseností a informácií v oblasti zaisťovania výnosov z trestnej činnosti a trestného stíhania legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Generálni prokurátori sa po vzájomnej diskusii zhodli, že aktuálne dohodnuté znenie o vytvorení Úradu európskeho prokurátora (EPPO) nezabezpečuje efektívne plnenie úloh, ktoré sa od tohto inštitútu očakávajú.
Stretnutia generálnych prokurátorov krajín Vyšehradskej štvorky sú pravidelné pracovné stretnutia generálnych prokurátorov Slovenskej republiky, Poľskej republiky, Maďarska a najvyššieho štátneho zástupcu Českej republiky. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v roku 2012 v Slovenskej republike.
Popis fotky:
zľava
generálny prokurátor Maďarska Péter Polt; generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár, generálny prokurátor Poľskej republiky Andrzej Seremet, najvyšší štátny zástupca Českej republiky Pavel Zeman.