GENERÁLNA PROKURATÚRA SR: Pokračovanie v plnení úlohy, ktorej výsledkom bude zhodnotenie stavu zákonnosti v zariadeniach určených na výkon ochranného liečenia a detencie
Netrestný odbor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky aktuálne plní podľa Plánu hlavných úloh prokuratúry Slovenskej republiky na rok 2024 úlohu, výsledkom ktorej bude zhodnotenie stavu zákonnosti v zariadeniach určených na výkon ochranného ústavného liečenia a detencie.
Vpravo: JUDr. Slavomír Filipčík, zástupca riaditeľa netrestného odboru GP SR počas jednej z previerok s komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzanou Stavrovskou
Úloha je priebežne plnená predovšetkým prostredníctvom výkonu neohlásených previerok dodržiavania zákonnosti v zariadeniach, v ktorých sa vykonáva súdom nariadené ochranné liečenie (ďalej len „zariadenie“). Doposiaľ boli previerky vykonané v dvanástich zariadeniach, z toho v dvoch z nich - Psychiatrickej liečebni Sučany a Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku boli vykonané súbežne s výkonom monitoringu komisárky pre osoby zo zdravotným postihnutím JUDr. Zuzany Stavrovskej a jej tímom, v rámci plnenia úloh národného preventívneho mechanizmu.
Doterajšou previerkovou činnosťou generálnej prokuratúry boli získané aj poznatky smerujúce k urgentnej potrebe prijatia legislatívnych zmien. Keďže záznamy z previerok vykonaných prokurátormi generálnej prokuratúry boli za účelom oboznámenia priebežne zasielané aj Ministerstvu zdravotníctva Slovenskej republiky, je možné pozitívne hodnotiť skutočnosť, že na najzásadnejšie poznatky a nedostatky právnej úpravy bolo reagované priamo návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 578/2004 Z. z. o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (LP/2024/404).
Do medzirezortného pripomienkového konania sa aktívne zapojila aj Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, pričom boli k návrhu zákona vznesené aj zásadné pripomienky tak, aby výsledkom novelizácie predmetnej právnej úpravy bolo zvýšenie štandardu ochrany osôb, ktoré sa nachádzajú v lekárskej starostlivosti. Keďže vo vzťahu lekár-pacient dochádza na pravidelnej báze k situáciám, kedy je zasahované do ľudských práv a slobôd, ako aj ľudskej dôstojnosti pacientov, je nevyhnutné dôsledné nastavenie legislatívnych kritérií a ich kontroly kompetentnými orgánmi.