Preskočiť na hlavný obsah

Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Informácie
  3. Správy
  4. Detail

GENERÁLNA PROKURATÚRA SR: Zefektívnenie postupov prokurátorov pri stíhaní a dokazovaní trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi a konfiškácii výnosu z nej

Bez masívnej reakcie orgánov činných v trestnom konaní zostane obchodovanie s ľuďmi pre páchateľov naďalej nízkorizikovou činnosťou s vysokými ziskami. Ide pritom o vážne porušovanie ľudských práv-zneužívanie osôb na vlastné obohacovanie proti ich vôli s využitím rôznych mechanizmov a praktík narúšajúcich integritu obetí.

V tejto súvislosti sa v dňoch 3. a 4. septembra 2024 uskutočnilo pracovné stretnutie prokurátorov trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky s prokurátormi krajských a okresných prokuratúr. Cieľom celoslovenskej porady bolo zosúladenie postupov prokurátorov v rámci efektívnejšieho stíhania a dokazovania trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi a konfiškácie výnosu z tohto druhu kriminality.

Hlavnými lektormi pracovného stretnutia boli prokurátori trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky JUDr. Zuzana Király, PhD., prokurátorka špecializujúca sa na trestnú činnosť obchodovania s ľuďmi a JUDr. Peter Golha, prokurátor špecializujúci sa na finančné vyšetrovanie. Podujatia sa zúčastnila aj prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Dr.h.c. Prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD., ktorá je zároveň slovenskou koordinátorkou na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a predsedníčkou expertnej skupiny na boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

Zľava: JUDr. Peter Golha, prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR, JUDr. Zuzana Király, PhD., prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry SR, JUDr. Mária Hansková, zástupkyňa riaditeľa trestného odboru Generálnej prokuratúry SR, Dr.h.c. Prof. JUDr. Lucia Kurilovská, PhD., prvá štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR, a zároveň národná koordinátorka na boj proti obchodovaniu s ľuďmi, JUDr. Ingrid Adamcová, vedúca oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality trestného odboru Generálnej prokuratúry SR

 

Obchodovanie s ľuďmi na účely sexuálneho vykorisťovania predstavuje najčastejšiu formu vykorisťovania na území Slovenskej republiky  a tvorí viac ako polovicu všetkých obetí, pričom prevažne postihuje ženy a deti. Druhou najčastejšou formou je nútená práca, ktorá postihuje najmä mužov a nútené sobáše, ktoré postihujú maloleté dievčatá. Ďalšími častými formami je nútené žobranie, pre ktorú  lákajú zdravotne postihnuté osoby a nútená kriminalita, na ktorú obchodníci verbujú maloleté osoby alebo cudzincov.

Smernica Európskeho parlamentu a  Rady (EÚ) 2024/1712 zo dňa  13.06.2024,  ktorou  sa mení smernica 2011/36/EÚ o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, zaviedla novú formu páchania tejto trestnej činnosti, a to formou núteného surogátneho materstva.

Ochrana týchto skupín je dlhodobo aj jednou z priorít prokuratúry.

Prokurátorka trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky  JUDr. Zuzana Király, PhD.: „Jednou z hlavných výziev pre orgány činné v trestnom konaní je identifikácia týchto obetí ako obetí trestnej činnosti, pričom najzložitejší proces identifikácie je u cudzincov, najmä u maloletých bez sprievodu. Kľúčovou hrozbou sú stieranie hraníc medzi postavením obete a páchateľa, deje sa tak najmä pri forme sexuálneho vykorisťovania, zneužívanie migrantov na splácanie „fiktívnych dlhov“ najmä formou nútenej práce a presunutie páchania tejto trestnej činnosti do digitálneho priestoru najmä formou sexuálneho vykorisťovania alebo formou pornografie (najmä detskej)“.

Agenda trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi zahŕňa prípady závažnej trestnej organizovanej činnosti, v rámci ktorej sa dosahujú pomerne vysoké zisky. O špecifikách trestného činu obchodovania s ľuďmi z pohľadu zaistenia majetku prednášal prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky JUDr. Peter Golha: „Pri zaisťovaní vecí a majetku pri tomto druhu kriminality je nevyhnutné využiť existenciu tzv. „cenníkov“ pri stanovení prospechu zo zistenej formy vykorisťovania. Pokiaľ ide o uspokojenie nárokov poškodených osôb touto trestnou činnosťou, okrem možnosti uplatnenia nároku na vyplatenie morálnej škody v trestnom konaní, je možné uspokojovať tieto nároky aj z majetku, ktorý inak nepodlieha výkonu rozhodnutia podľa  Exekučného poriadku. Takto je možné postupovať najmä v prípadoch, ak páchateľ a obeť sú z rovnakej marginalizovanej lokality, čím sa rešpektuje aj princíp nediskriminácie menšín. Vzhľadom k tomu, že uvedená trestná činnosť je často páchaná organizovaným spôsobom a na územiach viacerých štátov, je potrebné osobitnú pozornosť venovať páchateľovi trestnej činnosti, ktorý na území Slovenskej republiky zámerne vyhľadáva a náboruje obete tejto trestnej činnosti. V súvislosti s uvoľňovaním podmienok na zamestnávanie cudzincov na území Slovenskej republiky vzniká aktuálne potreba spolupráce prokuratúry, Policajného zboru Slovenskej republiky a Národného inšpektorátu práce pri odhaľovaní trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi formou nútenej práce“.

                                           JUDr. Peter Golha, prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR

O právnom rámci boja proti obchodovaniu s ľuďmi a opatrenia na úrovni Európskej únie prokurátorov z okresov a krajov informovala prokurátorka medzinárodného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky JUDr. Anna Ondrejová, LL.M: „Obchodovanie s ľuďmi má často aj charakter cezhraničnej trestnej činnosti. Aktivita tejto trestnej činnosti sa presúva do digitálneho priestoru,  kde obchodníci s ľuďmi využívajú príležitosti na nábor, kontrolu, prepravu a vykorisťovanie obetí, ako aj na presun ziskov. Preto boli na úrovni Európskej únie prijaté nové pravidlá, ktoré  poskytnú orgánom presadzovania práva a súdnym orgánom silnejšie nástroje na vyšetrovanie a stíhanie nových foriem vykorisťovania ľudí, vrátane tých, ktoré sa odohrávajú v digitálnom priestore. Právne predpisy sú jedným z najsilnejších nástrojov, pretože umožňujú vymedziť trestnú činnosť, stanoviť sankcie a spoločné ciele na stíhanie páchateľov trestnej činnosti a chrániť obete.  Europol a Eurojust  uľahčujú spoluprácu a koordináciu medzi vnútroštátnymi orgánmi v súvislosti s úspešnými operačnými opatreniami, taktiež aj medzinárodná spolupráca medzi justičnými orgánmi členských štátov s krajinami mimo EÚ“.

                            JUDr. Anna Ondrejová, LL.M., prokurátorka medzinárodného odboru Generálnej prokuratúry SR

Zľava: JUDr. Peter Golha, JUDr. Zuzana Király, PhD., JUDr. Ingrid Adamcová, JUDr. Mária Hansková, JUDr. Adam Petrovič- prokurátori Generálnej prokuratúry SR

                                                       Prokurátori krajských a okresných prokuratúr počas pracovnej porady

                                   JUDr. Tomáš Balogh, krajský prokurátor v Žiline, špecialista na oblasť restoratívnej justície

JUDr. Viliam Loda, okresný prokurátor v Humennom a člen medzinárodných skupín pri Eurojuste a Rade Európy špecializujúcich sa na prevádzačstvo

                              JUDr. Michal Bačo, prokurátor a zástupca národného člena za Slovenskú Republiku v Eurojuste

                                               Prokurátori Generálnej prokuratúry SR a krajských a okresných prokuratúr

Prokurátori počas pracovnej porady identifikovali hlavné výzvy pri vyšetrovaní tejto trestnej činnosti a kľúčové hrozby a v závere si zvolili jednotný postup, ktorý vyvstal z nejednotnej aplikačnej praxe jednotlivých prokuratúr. Zvýraznili nestíhať obete trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi, ktorú boli donútené spáchať v priamej príčinnej súvislosti s tým, že boli vystavené ktorejkoľvek forme obchodovania s ľuďmi, a aby vyšetrovanie trestnej činnosti obchodovania s ľuďmi nezáviselo od trestného oznámenia potencionálnej obete, ale aj od pracovníkov inšpektorátov práce, pracovníkov sociálnej kurately, azylových priestorov a podobne. Poukázali na absolútnu nevyhnutnosť finančného vyšetrovania pri všetkých formách tejto trestnej činnosti, a zároveň sa zhodli na potrebe vzdelávania sa v tejto oblasti trestnej činnosti a vzájomnej výmeny poznatkov. Z uvedeného dôvodu boli určené kontaktné body prokurátorov.