Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Informácie
  3. Správy
  4. Detail

PROKURÁTORI GENERÁLNEJ PROKURATÚRY SLOVENSKEJ REPUBLIKY POSKYTUJÚ UKRAJINSKÝM KOLEGOM ODBORNÚ POMOC PRI VYŠETROVANÍ A STÍHANÍ ENVIRONMENTÁLNYCH TRESTNÝCH ČINOV

Nadväzujúc na osobné stretnutie generálnych prokurátorov Slovenskej republiky a Ukrajiny, ktoré sa uskutočnilo 16. júna 2023 v Užhorode, na ktorom vzišla dohoda oboch generálnych prokurátorov v súvislosti s pomocou pri vzdelávaní prokurátorov Ukrajiny v oblasti stíhania trestných činov proti životnému prostrediu a trestných činov domáceho násilia, sa v utorok 11. júna 2023 uskutočnilo prvé online stretnutie zástupcov Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a Ukrajiny.

Témou online stretnutia bola žiadosť ukrajinskej prokuratúry týkajúca sa odbornej pomoci pri vyšetrovaní a stíhaní environmentálnych trestných činov páchaných v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine. V dôsledku tohto konfliktu dochádza k masívnemu poškodzovaniu životného prostredia na Ukrajine - znečisťovania vody, pôdy, lesov či ovzdušia, ako aj k devastovaniu fauny a flóry, pričom viacero z nich súvisí s útokmi na Záporožskú jadrovú elektráreň či so zničením priehrady Kachovka.

Ukrajinská strana prejavila veľký záujem o možnosť odborného vzdelávania prokurátorov a policajtov- ako špecializovaných tímov zameraných na vyšetrovanie a stíhanie týchto trestných činov. Prokurátori Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, a zároveň špecialisti na trestné činy proti životnému prostrediu JUDr. Branislav Delej a JUDr. František Eliaš predstavili ukrajinským kolegom systém fungovania špecializácie prokurátorov na túto oblasť kriminality a spolupráce so špecialistami z Policajného zboru SR.

Generálna prokuratúra Slovenskej republiky je pripravená vyjsť ukrajinským kolegom v ústrety, pričom v dohľadnej dobe sa na území Slovenskej republiky uskutočnia aktivity zamerané na vzdelávanie prokurátorov a policajtov z Ukrajiny.