PROKURATÚRA SR: Počítačová kriminalita v centre pozornosti prokuratúry
Začiatkom decembra 2024 sa vo Vzdelávacom a rehabilitačnom centre prokuratúry v Krpáčove uskutočnilo VII. zasadnutie Vnútroštátnej siete prokurátorov na boj proti počítačovej kriminalite („Sieť“) ktoré viedol koordinátor Siete, Mgr. Branislav Boháčik, prokurátor medzinárodného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.
Hlavnými témami zasadnutia boli skúsenosti a problémy v oblasti počítačovej kriminality a zabezpečovania elektronických dôkazov, činnosť členov Siete v jednotlivých služobných obvodoch, nové európske a medzinárodné právne nástroje v danej oblasti, implementácia legislatívneho balíka Európskej únie o elektronických dôkazoch v Slovenskej republike, medzinárodné skúsenosti, ale aj praktické otázky súvisiace s vyhodnocovaním elektronických dôkazov zabezpečených v rámci medzinárodnej právnej pomoci od spoločností v USA, pomôcka pre prokurátorov na ich vyhodnocovanie, vybraná judikatúra Súdneho dvora Európskej únie v danej oblasti, kryptomeny, možnosti poskytované kryptomatmi, trestná činnosť páchaná prostredníctvom kryptomatov a poskytovanie dôkazov.
Koordinátor Vnútroštátnej siete prokurátorov pre boj proti počítačovej kriminalite Mgr. Branislav Boháčik, prokurátor medzinárodného odboru Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky
Nemenej dôležitou témou bola problematika trestnej činnosti páchanej na senioroch prostredníctvom elektronických komunikácií, spolupráca s odborom počítačovej kriminality Národnej centrály osobitých druhov kriminality Prezídia policajného zboru (NCODK PPZ) ako kontaktným bodom 24/7 podľa Dohovoru o počítačovej kriminalite, a tiež problematika umelej inteligencie, hrozieb a príležitostí spájaných s tzv. deepfakes (technika, kedy sa syntézou rôznych existujúcich vizuálnych a zvukových súborov umelá inteligencia vytvára falošný vizuálny alebo zvukový obsah).
V rámci svojho vystúpenia štátny zástupca Mgr. Tomáš Foldyna, národný spravodajca pre kybernetickú kriminalitu a súčasne vedúci metodického oddelenia analytického a legislatívneho odboru Najvyššieho štátneho zastupiteľstva v Brne informoval o stave počítačovej kriminality v Českej republike. V rokoch 2020 až 2022, bol zaznamenaný enormný nárast počítačovej kriminality, ktorý sa v roku 2023 zmiernil a v súčasnosti stagnuje. Poukázal na aplikačné problémy súvisiace so zabezpečovaním a extrakciou elektronických dôkazov i ťažkosti týkajúce sa právnej úpravy. Informoval aj o štruktúrach, v rámci ktorých sa realizuje spolupráca štátnych orgánov v danej oblasti. Venoval sa tiež problémom spojeným s problematikou uchovávania údajov a medzinárodnou spoluprácou a informoval o pokračujúcich úspechoch českých orgánov pri postihovaní reverzných inzertných podvodov, či podvodných textových správ (SMS).
Členovia Siete diskutovali o aktivitách za rok 2024, pričom skonštatovali vysokú úroveň spolupráce medzi prokuratúrou a odborom počítačovej kriminality ako kontaktného bodu Slovenskej republiky podľa článku 35 Dohovoru o počítačovej kriminalite. Uvedená skutočnosť je tiež jedným z faktorov, ktorý viedol k zníženiu nárastu pomoci poskytovanej zo strany Siete prokurátorom. Členovia Siete naďalej poskytujú kolegom relevantné informácie aj na pracovných poradách. Pôsobia aj v rámci prevencie počítačovej kriminality.
Záujem o služby kryptomatov sa odzrkadľuje aj pri ich zneužívaní v rámci páchania trestnej činnosti. O pozitívach využívania kryptomatov, ale aj o najčastejších formách ich zneužívania informovali členov Siete zástupcovia spoločností venujúcim sa bitcoinom. Členovia boli informovaní o rozsahu údajov, ktoré môže spoločnosť poskytnúť pre účely trestného konania.
Koordinátor Siete prezentoval informácie z medzinárodných podujatí, pričom sa osobitne venoval stavu implementácie Druhého dodatkového protokolu k Dohovoru o počítačovej kriminalite a tzv. legislatívneho balíka Európskej únie, vrátane decentralizovaného informačného systému, ako aj výsledkom rokovaní o novom Dohovore OSN o počítačovej kriminalite. Podrobne vysvetlil spracovanú pomôcku týkajúcu sa výsledkov právnej pomoci zo služieb Facebook a Instagram, ako aj usmernenie k vyžiadaniu uložených počítačových údajov.
Problematike analýzy neobsahových údajov pre účely určenia, či sa na účte nachádzajú obsahové údaje, sa vo svojom vystúpení venoval mjr. Mgr. Martin Mišota, starší referent špecialista odboru počítačovej kriminality NCODK PPZ.
Druhý deň rokovania bol venovaný najmä technológii deepfake, umelej inteligencii a zneužitiu uvedených technológií na páchanie trestnej činnosti. Odborný výklad problematiky viedol Mgr. Michal Šalko člen výskumnej skupiny Vysokého učení technického v Brne (Fakulta informačných technológií).
Mjr. Mgr. Michal Mičo, starší referent špecialista odboru počítačovej kriminality NOCDK PPZ, prezentoval aktuálne trendy počítačovej kriminality a spolu s pplk. Ing. Róbertom Bohunickým, vedúcim oddelenia odhaľovania odboru počítačovej kriminality NCODK PPZ a členmi siete diskutovali o spolupráci medzi prokurátormi a kontaktným bodom 24/7 podľa článku 35 Dohovoru o počítačovej kriminalite, ktorého úlohy plní odbor počítačovej kriminality polície.
V ďalšej časti o výsledkoch konferencie SIRIUS, ktorá sa konala v Haagu 4.-6.novembra 2024 a o konkrétnych poznatkoch využiteľných pre prokurátorov, informoval účastníkov JUDr. Štefan Tomaško, člen Siete, po ktorom vystúpil JUDr. Jaromír Prokeš, PhD. s prezentáciou rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie z dňa 4. októbra 2024 vo veci C-548/21, ktoré sa zaoberá otázkou prístupu orgánov činných v trestnom konaní k údajom obsiahnutým v mobilných telefónoch v rámci vyšetrovania trestných činov.
Posledným bodom programu bola problematika podvodov na senioroch s využitím telekomunikačnej prevádzky, ktorú z pohľadu poskytovateľa telekomunikačných služieb objasnil Roman Pavčo, expert bezpečnostnej súčinnosti Slovak Telekom, a.s., V následnej diskusii boli prezentované zistenia zástupcov OPK NCODK PPZ a poznatky členov Siete. Problematiku bude Sieť ďalej sledovať.